Internet Download Manager Hakkında Herşey

08 Ocak 2013 Salı 09:28 tarihinde Güncel Programlar kategorisine yazılmıştır.
Internet Download Manager Hakkında Herşey

Internet Download Manager (IDM) ile 5 kat daha hızlı indirmeler sağlayabilirsiniz. İndirme işlemleri sırasında her hangi bir durumda duraklama yaptıysanız yarım kalan işlemlere tekrar devam edebilirsiniz. Bilgisayarınızın internet bağlantısında bir sorun olduğunda veya internetin gitmesi durumlarında akıllı devam etme özelliğiyle kaldığı yerden indirme işlemine devam edebilmektedir. Basit ve kullanışlı arayüzü kişinin kendi isteğine göre özelleştirilmektedir.İnternet explorer, Mozilla Firefox, Google Chrome ve Opera gibi tüm tarayıcılarla çalışabilmektedir. Harika bir zamanlama özelliğine sahip olan internet download manager indirilecek her türden dosyayı yönetme olanağına sahip.

Bu dosya indirme programı FTP, HTTP, HTTPS ve SHTTP protokollerine destek vermektedir. İndirilen dosya üzerinde virüs taraması yaparak kullanıcının internet ortamından zarar görmesini engellemektedir. Karşıdan yükleme işlemi esnasında Internet Download Manager karşıdan yükleme başlamadan önce dosyaları bölen diğer karşıdan yükleme hızlandırıcılarının ve yöneticilerinin aksine dinamik olarak karşıdan yükler.En iyi hızlanma performansına ulaşmak için ek bağlantı ve oturum basamakları olmaksızın elverişli bağlantıları yeniden kullanır. Sürüm güncellemesi olduğunda açılışta size uyarı vererek güncelleme hatırlatması yapmaktadır. Hız sevenler için tasarlanmış ve kısa zamanda kullanıcı sayısındaki artışla Türkiye'deki en iyi indirme yöneticisi olduğunu kanıtlamıştır.

IDM'yi önce aşağıdaki linkten indirin:

http://www.downloadtr.com/ayrintilar/2599/internet-download-manager

IDM Adım Adım Kurulum:

 1. Masaüstüne indirdiğimiz Internet Download Manager Simgesine çift tıklıyoruz.

  idm1
 2. Karşımıza çıkan kurulum ekranında next diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

  idm2
 3. Lisans bilgileri ekranında next diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

  idm3
 4. Internet Download Manager'ın kurulumunu yapıcağımız klasör seçim ekranı bu ekranda otomatik olarak kendisi kurulum klasörünü belirlemektedir.
   Siz manuel olarak kendi klasörünüzü belirlemek isterseniz Browser bölümünden istedeğiniz klasörü seçebilirsiniz. Klasör seçiminden sonra next diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

  idm4
 5. Internet Download Manager'ın menülerde hangi isimle çıkması ekranı karşımazı çıkıyor. Bu ekranda kurulum bittikden sonra bilgisayarınızda Internet Download Manager hangi isimle çıksın istiyorsanız buraya yazabilirsiniz. Kendinize özgü bir adlandırmaya yapmıycaksanız kurulumla gelen standart ismi kullanmanız gerekiyor ve next diyerek bir sonraki adıma geçiyoruz.

  idm5
 6. Bu ekranda kurulum kontrollerinin yapılmasından sonra herhangi bir deişiklik yapmıycaksak otomatik kuruluma başlamak için next diyoruz.

  idm6
 7. Kurulumun devam etmesi

  idm7
 8. Kurulum tamamlandı finish diyerek kurulumu sonlandırıyoruz.

  idm8
 9. Kurulumun sonlandırmasından sonra IDM başlangıç ayarları ekranı karşımıza geliyor.İlk olarak IDM'yı hangi dilde kullanmak istiyorsak karşımıza çıkan dil seçimi ekranında seçimimizi yapıyor ve tamam diyerek sonraki adıma geçiyoruz.

  idm9
 10. İnternet tarayıcımızla ilişkilendirildiği bilgisi gelior.

  idm10
 11. Başlat/Programlar altında Internet Download Manager 'ı bulabiliceğimiz hatırlatılıyor.

  idm11
 12. Son olarak bizi Internet Download Manager'ın web sayfasına yönlendiriyor.

  idm12

  Internet Download Manager'ın Türkçe Yapılması:

  1. Öncelikle Internet Download Manager Türkçe Dil Dosyası indiriyoruz.

  2. İndirdiğimiz ZIP uzantılı klasörü açıyoruz.Klasör içerisinden idm_tr.lng ve tips_tr dosyalarını kopyalıyoruz.

   idm13
  3. Kopyaladığımız dosyaları Program Files/Internet Download Mager /Languages içerisine atıyoruz.

   idm14
  4. Bu işlemleri yaptıkdan sonra IDM'yi çalıştırıyoruz.Görünüm menüsünden dil ayarlarından Türkçe'yi seçerek işlemimizi gerçekleştiriyoruz.

   idm15

  Internet Download Manager Kullanımı:

  1. Öncelikle masaüstümüzde bulunan IDM simgesine tıklayarak programı çalıştırıyoruz.

   idm16
  2. İlk olarak karşımıza indirme ekranı ve diğer menüler çıkmakta.

   idm17
  3. Görevler Menüsü:Yeni indirme ekleme,çok sayıda dosyayı aynı anda indirme,panoya kopyalanan dosyaları indirme,indirilen dosyaları içeri aktarma,indirme sepetinin gösterilmesi seçenekleri bulunmaktadır.

   idm18
  4. Dosya Menüsü:Dosya indirmesini durdurma,dosya indirme,tekrar indirme ve  indirme işlemini silme seçenekleri bulunmaktadır.

   idm19
  5. İndirilenler Menüsü:İndirilen dosyalar ve indirilmeyi bekleyen dosyalar için tüm ayarlamaları yapacağımız seçenektir.

   idm20

   İş Düzenleyici Seçeneği: Bu seçenekte indirme işlemlerinin zamanlamasını yapabiliriz.

   idm21

   Seçenekler Menüsü: Tüm ayarların yapılıcağı en önemli kısımdır.

   Genel: IDM'yi kullanmak istediğimiz web tarayıcılarının seçimi burdan yapıyoruz.Yeni tarayıcılar ekleyebiliyor ve ekli tarayıcıların düzenlemesini
   yapabiliyoruz.

   idm22  

   Genel/Düzenle: Bu kısımda IDM Menüsünün wep tarayıcılarında nasıl görünmesini istiyorsak burdan ayarlamalarını yapıyoruz.

   Web Oynatıcılar için Görünüm

   idm23

   Seçili Dosyalar İçin Görünüm

   idm24
  6. Kaydet: IDM ile indirdiğimiz dosyaların hangi klasöre kayıt edilmesini istiyorsak burdan klasör seçimi yaparak kayıt işlemini gerçekleştiriyoruz.

   idm25
  7. Görünüm: Dil ayarları,durum çubuğu,kategorilerin gizlenmesi,dosyaların düzenlenmesi ve IDM'nin görünümü gibi ayarların yapılacağı bölüm.

   idm26


   Internet Download Manager Kayıt Olma:

   1. Internet Download Manager çok kullanışlı ve Türkiye'nin en iyi indirme yönetici olmasına karşılık kullanıcılarına 30 günlük deneme sürümü ile gelmektedir.Deneme sürümünün sona ermesi sonucunda program her açılışında size uyarı vericek ve indirme işlemlerini gerçekleştirmeyecektir.Ücretli tam sürümünü kullanmak için 29.95$ dolar ödeme yaparak lisansını alabilirsiniz.Lisansınızı aldıktan sonra IDM programını açıp kayıt bölümünden gerekli bilgileri doldurmanız tam sürüme geçişi sağlayacaktır.

    idm27